Atrakcje

Jachty motorowe, kajaki, rowery wodne i łódka wędkarska

Obiekt na miejscu dysponuje 4 kajakami, 2 rowerami wodnymi oraz stabilną łódką wiosłowo – wędkarska. W ośrodku są kapoki dla dorosłych i dzieci.

W Giżycku wzdłuż promenady jeziora Niegocin znajduje się Ekomarina gdzie nasza firma specjalizuje się w wypożyczaniu jachtów motorowych bez patentu oraz jachtami typu Houseboat. Prężny rozwój pozwolił nam na zbudowanie jednej z największych firm czarterowych na Mazurach. Nasza flota liczy obecnie 8 jachtów motorowych o zróżnicowanej konstrukcji oraz zabudowie wnętrza. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę jachtów. Nasze jachty pozwalają na wygodne pływanie oraz mieszkanie dla 4 do 8 osób. Bogate wyposażenie jachtów pozwala na komfortowe spędzanie wolnego czasu, a dodatkowe urządzenia poprawiają sterowność dzięki czemu pływanie staje się jeszcze bezpieczniejsze.

 

Sauna i balia z jacuzzi

Opalana drewnem, inspirowana pochodzeniami z Japonii i Chin składa się z nowoczesnej sauny drewnianej oraz ogrodowej balii z jacuzzi, które pomieszczą maksymalnie po 8 osób w tym samym czasie.

Regularne seanse w balii i w saunie działają relaksująco i prozdrowotnie. Panująca wewnątrz sauny temperatura oraz wilgotność wpływają korzystnie na samooczyszczanie się organizmu. Idealne dla osób, które zmagają się ze schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak astma czy zapalenie oskrzeli.

Sauna drewniana - wolnostojąca w formie leżącej beczki kąpielowej niczym nie różni się od użytkowania tradycyjnej sauny z bala. Nasza sauna jest w pełni wyposażona, wykonana z bala o grubości 400 mm ze świerka, pokryta gontem bitumicznym. Średnica sauny 220 cm. Pokój sauny o długości 450 cm wyposażony w piec na drewno oraz ławki, 200 cm przebieralnia + 50 cm taras

Atrakcje turystyczne

Krajobraz obszaru gminy Kruklanki ukształtowany został podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Lodowiec, który kilkakrotnie nasuwał się i ustępował z tych terenów, pozostawił liczne ciekawe formy w postaci wyniesień morenowych i dolin erozyjnych. W kilkunastu takich obniżeniach znajdują się malowniczo położone jeziora, z których największe to GOŁDOPIWO, SOŁTMANY i ŻYWE. Większość jezior i jeziorek połączonych jest ze sobą ciekami wodnymi.

Urozmaicona rzeźba terenu oraz podłoże glebowe stwarzają korzystne warunki dla rozwoju różnych form roślinności: leśnej, łąkowej, wodnej, szuwarowej i innej. Dodatkowo tradycyjne gospodarstwa chłopskie z oryginalną zabudową pruską nadają okolicy niepowtarzalny charakter, tym bardziej, że gospodarstwa prowadzą często ekstensywną produkcję nie oddziaływujący tym samym szkodliwie na środowisko. Prawdziwą ozdobą i atrakcją gminy jest Puszcza Borecka.

Znaczne jej obszary charakteryzują się dużym stopniem naturalności. Są to w większości lasy liściaste i mieszane ze zwiększonym udziałem gatunków borealnych. Botanicy wyróżnili tu ponad 20 zespołów roślinnych, z których największe obszary zajmują grądy w swych różnych odmianach - lasy liściaste i mieszane na podłożu gliniastym z dominującymi gatunkami drzew takimi jak: dąb szypułkowy, grab zwyczajny, lipa drobnolistna, świerk pospolity, jesion wyniosły i inne.

Duży udział w leśnych zespołach roślinnych mają też świerkowe lasy mieszane i bory mieszane, a w obniżeniach terenu wilgotne i torfowe bory świerkowe, łęgi jesionowo-olszowe i olesy. W niektórych miejscach drzewostan liczy ponad 100 lat, a atmosfera tchnie prawdziwie pierwotnym lasem. Tereny te otoczone są ochroną rezerwatową. Największym jest położony centralnie w Puszczy rezerwat Borki.

Rośnie tu wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin: cis pospolity, wawrzynek wilczełyko, czosnek niedźwiedzi, wielosił błękitny, pięknie kwitnące storczyki jak podkolan biały i zielonawy oraz wiele, wiele innych.

Zobacz żubra na żywo !!!

Bardzo interesujący jest też świat zwierząt. Wizytówką gminy jest żubr, który żyje tu na wolności w liczbie około 50-60 sztuk. Kilka osobników jest na stałe zamkniętych w specjalnej zagrodzie i można je podziwiać z tarasu widokowego. Pospolite są inne ssaki kopytne: sarna, jeleń, dzik. Żyją tu też łosie nieco rzadsze są duże drapieżniki: wilk (około 20 sztuk) oraz para rysi.

Pospolite natomiast są lisy, borsuki, kuny i inne drobne drapieżne zwierzęta. W Puszczy i jej pobliżu gniazduje około 140 gatunków ptaków. Ich występowaniu sprzyja bogactwo siedlisk. Niektóre są w Polsce rzadkie: bielik, orliki, kanie, rybołów, puchacz, bocian czarny czy dzięcioł białogrzbiety. Częste są żurawie i jarząbki. Bogate w awifaunę są jeziora z przyległymi trzcinowskami i terenami podmokłymi. Nad jeziorem Babka i Brożówka usłyszeć można wiosną charakterystyczne buczenie bardzo rzadkiego już dziś bąka.

Na jeziorach w wielkiej obfitości występują różne gatunki kaczek, perkozy, łyski, łabędzie i wiele innych. Przyroda roztacza swe uroki przed wzrokiem ciekawych obserwatorów, którzy sprawnie mogą poruszać się po wytyczonych ścieżkach rowerowych. Ostatnimi czasy wytyczono także trasę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, na której możemy podziwiać i poznawać nie tylko przyrodnicze walory, ale także i historię gminy. Do dyspozycji turystów pozostają też inne nie oznakowane trasy, które przecinają pola, lasy i łąki.

Gmina Kruklanki położona jest na pograniczu trzech atrakcyjnych krain geograficznych, tj. Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Mazur Garbatych i Pojezierza Ełckiego Teren gminy stanowi połączenie lasów Puszczy Boreckiej, kilkunastu jezior i rzeki Sapiny, rozlokowanych w malowniczym, pagórkowatym krajobrazie. Główne atrakcje turystyczne stworzyła natura.

Na terenie gminy znajduje się czternaście bardzo czystych jezior z obowiązującą strefą ciszy. Największe z nich to: Gołdapiwo, Sołtmany, Kruklin i Żywy. Przez część z nich przepływa rzeka Sapina, stanowiąca atrakcyjny, 26-kilometrowy szlak kajakowy, łączący jezioro Kruklin z Mamrami.

Trasy rowerowe

Piękno Puszczy Boreckiej najlepiej poznamy wędrując lub jeżdżąc na rowerze po specjalnie oznakowanych trasach. W niej też spotkamy króla puszczy - żubra, którego można zobaczyć w zagrodzie obok leśniczówki Wolisko.

Będąc na miejscu warto przemierzyć ścieżkę przyrodniczo-historyczno-edukacyjną o intrygującej nazwie „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek”. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, czyni z gminy Kruklanki doskonały punkt wypadowy do penetracji turystycznej interesujących okolic (Gierłoż, Stańczyki, Święta Lipka, Kanał Mazurski, Mamerki, Rapa) czy też uczestnictwa w ciekawych imprezach kulturalnych regionu (giżyckie "Szanty", mrągowski "Piknick Country", kruklanecka "Noc Kupały").

Zorganizowane spływy kajakowe rzeką Sapina

Zapraszamy serdecznie na spływy kajakowe. Rzeką Sapina można spłynąć spływem 3 godzinnym na trasach Kruklin-Gołdopiwo lub 5-6 godzin płynięcia z jeziora Kruklin do jeziora Święcajty. Na końcu można się wykąpać w bardzo czystym jeziorze.

Nasz plan na Mazury Nieoczywiste: 5 miast, 26 historii i miejsca, które warto zobaczyć

Pomiędzy taflami srebrzystych Wielkich Jezior Mazurskich, w małych mazurskich miasteczkach, niczym pajęcza sieć snują się nieodkryte historie.

Zaskoczyć Cię może, że Mrągowo, Mikołajki, Węgorzewo, Pisz i Giżycko, to narodowościowo-etniczno-religijny tygiel. Obok siebie funkcjonują tam katolickie kościoły, ewangelickie świątynie i prawosławne lub grekokatolickie cerkwie. Tylko synagog już nie ma, a w miejscach żydowskich cmentarzy stoją garaże lub widokowe wieże ciśnień. W miejscu dawnych, uroczych kamieniczek, rozciągają się zielone skwery. Odpoczywający na jeziorach i w ekomarinach turyści, rzadko kiedy zapuszczają się do piskich schronów i nie wiedzą, że w Węgorzewie znajdą ślady po pierwszej wojnie światowej. Mazury wciąż są dla większości nieodkrytą krainą, w której dobrze wypromowały się wyłącznie jeziora.